Asset Publisher Asset Publisher

Jak odbywa się sprzedaż najcenniejszego drewna ?

Wszystkie elementy lasu – drzewa, grzyby, ptaki, zwierzęta i wiele innych składają się na jeden z najwspanialszych ekosystemów na ziemi.

Wszyscy z bogactwa lasu, mniej czy bardziej świadomie, korzystamy, a leśnicy dbają o to, by tego wspaniałego tworu przyrody nie zabrakło naszym dzieciom i wnukom. Czynnikiem spajającym naszą koegzystencję z lasem jest gospodarka leśna, w tym ścinanie drzew i uzyskiwanie surowca do wyrobu mebli, podłóg, budowy domów, palenia w piecach i tysięcy innych zastosowań. Czynności te są dostosowane do indywidualnych potrzeb lasu i zawsze w miejsce wyciętych drzew pojawiają się nowe, a drewno zaspakaja potrzeby społeczeństwa.


W efekcie wszystkie Nadleśnictwa w Polsce oferują drewno do sprzedaży zarówno dla przemysłu, jak i lokalnej społeczności. Kto jakie drewno kupuje zależy oczywiście od potrzeb. Drewno cenne, o szczególnych właściwościach (służące do wyrobu np. instrumentów muzycznych, luksusowych mebli czy beczek winiarskich) jest sprzedawane na submisjach lub aukcjach, mających formę klasycznych licytacji, gdzie decyduje wyłącznie oferowana przez zainteresowanych cena.


Pod koniec stycznia br. nastąpiło rozstrzygnięcie XXVI Submisji drewna cennego i tartacznego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, na której znaczną część stanowiło drewno dębowe z Nadleśnictwa Smolarz.


Uzyskane w tegorocznej submisji średnie ceny surowca dębowego – 701 €/m3 są najwyższe w 26-letniej historii tej formy sprzedaży w RDLP w Szczecinie. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczamy na potrzeby hodowli i ochrony lasów, rozwój infrastruktury i ochronę przyrody.

Link:
http://www.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/v7UyU6OC5flI/content/xxvi-submisjia-drewna-cennego-i-tartacznego