Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na grzybobranie

Kilka deszczowych dni po wielomiesięcznej suszy wystarczyło, aby w lesie pojawiły się tysiące grzybów. Piękne borowiki przyciągają amatorów grzybobrania z bliższych i dalszych okolic. Wybierając się do lasu warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak dotrzeć do lasu? Większość grzybiarzy zapewne wybierze samochód. Należy jednak pamiętać, że po drogach leśnych nie wolno poruszać się samochodem i za bezprawny wjazd do lasu grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Wyjątkiem są tylko drogi oznakowane drogowskazami (dojazdy do leśniczówek i miejscowości) lub stanowiące dojazdy do miejsc postoju. W Nadleśnictwie Smolarz jest 11 oznakowanych miejsc, w których bez problemu można zostawić samochód (ich lokalizację można sprawdzić na mapie zagospodarowania turystycznego klikając tutaj). Z miejsca postoju dalej można wyruszyć pieszo.

W związku z faktem, że lasy Nadleśnictwa Smolarz otaczają miejscowości  i nasze tereny są poprzecinane szlakami rowerowymi, pieszymi i liniami kolejowymi, bez przeszkód na grzyby do tutejszych lasów można się wybrać pieszo, rowerem lub pociągiem.

Część upraw i młodników ogrodzona jest siatką, aby ochronić młode drzewka przed roślinożernymi zwierzętami. Ogrodzenia spełnią swoją rolę tylko wtedy, gdy nie będą dziurawe. Przecięcie siatki, jej wyrwanie z ziemi lub pozostawienie niezamkniętego wejścia spowoduje, że kosztowna budowa i utrzymanie ogrodzenia pójdą na marne. Ponadto w młodniku można natknąć się na szukające spokoju i odpoczywające dziki, które zaskoczone mogą być niebezpieczne. Należy pamiętać, że uprawy i młodniki z drzewkami o wysokości poniżej 4 m są objęte zakazem wstępu. Należy omijać także miejsca oznaczone tabliczkami jako ostoje zwierząt i powstrzymać się od zbioru grzybów w rezerwacie przyrody.

Planując dłuższy pobyt w lesie, warto mieć ze sobą coś do jedzenia i picia. Puste opakowania trzeba jednak zabrać ze sobą. Przyniesienie do domu pustej butelki, puszki lub foliowej torebki nie wymaga przecież dużego wysiłku. Niestety zwykle po kilku jesiennych tygodniach las tonie w śmieciach. Sprawmy, aby w tym roku było inaczej.

O tym, że grzyby należy zbierać do przewiewnych koszyków, wykręcać je z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni oraz unikać zbierania owocników bardzo młodych, trudnych do identyfikacji nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że grzybobranie będzie nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne oraz, co bardzo istotne - nieszkodzące środowisku.

Opracował: Tomasz Jerczyński