Lista aktualności Lista aktualności

SUSZA – las słabnie w oczach

Przez trwające coraz dłużej upały i brak opadów zagrożone są drzewa i lasy.

Susza atmosferyczna przerodziła się w suszę hydrologiczną (poziom wód powierzchniowych jest poniżej przeciętnego) i może prowadzić do suszy hydrogeologicznej, czyli niedoboru wody w gruncie. Taki stan grozi nie tylko pożarami lasów, ale także zamieraniem drzew wszystkich gatunków. Już w ubiegłym roku obumierały wilgociolubne świerki, a w tym roku zaczęły usychać nawet tak mało wymagające drzewa jak brzozy i sosny.

Najcenniejsze w Nadleśnictwie Smolarz są ponad 150-letnie drzewostany dębowe z drzewami osiągającymi ponadprzeciętne rozmiary. Nasiona tych drzew służą do produkcji sadzonek wielu bliższym i dalszym nadleśnictwom. W tym roku zbioru żołędzi nie będzie. Drzewa walczą o przetrwanie, a brak wody osłabił drzewa na tyle, że stały się one bardzo podatne ma wpływ owadów i grzybów dobijających poszczególne egzemplarze. Są one zaatakowane przez szkodniki owadzie fizjologiczne, takie jak opiętki i ogłodki oraz techniczne szkodniki wgryzające się głęboko w drewno tj. rozwiertki i wyrynnika dębowca.

Obecnie trwają prace polegające na wyznaczaniu i usuwaniu obumierających dębów celem uniemożliwienia szkodnikom wtórnym zasiedlenia kolejnych okazów. To jedyny sposób zapobiegania całkowitemu rozpadowi tych lasów.