Lista aktualności Lista aktualności

POŻAR!!!

17 maja br. o godz. 9:57 obserwator na dostrzegalni pożarowej zauważył dym nad lasem, ustalił lokalizację pożaru jako oddz. leśny 325j w Leśnictwie Bielice i powiadomił drogą radiową Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie Nadleśnictwa Smolarz. Dyżurna zaalarmowała o pożarze Państwową Straż Pożarną (tel. 998) i wysłała na miejsce samochód gaśniczo-patrolowy Land Rover.

Tak wyglądał początek ćwiczeń z doskonalenia działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP w Strzelcach Krajeńskich we współpracy z Policją i Lasami Państwowymi. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań, sprawdzenie stanu gotowości do działań sił i środków wchodzących w skład Kompanii Gaśniczej Strzelce Krajeńskie oraz współdziałanie z sąsiednim powiatem. W manewrach oprócz zawodowców wzięło udział 12 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej: Bronowice, Zwierzyn, Rąpin, Niegosław, Mierzęcin, Dobiegniew, Pławin, Stare Kurowo, Drezdenko, Trzebicz, Skwierzyna i Świniary.

Co się działo dalej: Straż Leśna otrzymała zadanie jak najszybszego doprowadzenia sił kompanii w miejsce działań. Jednocześnie na miejsce przybywają służby Policji celem pomocy w zachowaniu bezpieczeństwa podczas przejazdu samochodów biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.Dowódca akcji zgłosił potrzebę zadysponowania samolotu gaśniczego Dromader i ten w ciągu 20 minut dokonuje zrzutu wody na nowe zarzewie ognia, co bardzo ułatwia opanowanie żywiołu. Niestety jeden ze strażaków zasłabł w trakcie gaszenia i poszkodowanego trzeba przetransportować na punkt medyczny. Chwilę później kolejna osoba doznaje obrażeń poparzenia drugiego stopnia. Na szczęście każdy strażak potrafi udzielać pierwszej pomocy i wszystko dobrze się kończy. Ćwiczenia były bardzo owocne. Manewry pozwoliły przećwiczyć elementy, które w trakcie prawdziwej akcji należy bezbłędnie skoordynować oraz potwierdziły bardzo wysoki stopień wyszkolenia strażaków ochotników, za których poświęcenie serdecznie dziękujemy.

Brak opadów powoduje, że stopień zagrożenia pożarowego jest wysoki, dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożne obchodzenie się z ogniem.