Lista aktualności Lista aktualności

Bobry w Nadleśnictwie Smolarz

Spotkanie podsumowujące redukcję bobra w sezonie 2014/2015

Bóbr europejski  to największy gryzoń występujący w Polsce. Przez całe wieki był on gatunkiem łownym o bardzo dużej wartości użytkowej. Wieloletnia eksploatacja łowiecka oraz przekształcanie naturalnych siedlisk doprowadziło do prawie całkowitego zniknięcia tego gatunku z terenów Polski. Wieloletnie działania mające na celu powrót bobra były zadaniem trudnym, ale zakończyły się nadspodziewanym sukcesem. Obecnie bóbr występuje powszechnie na terenie całego kraju i lokalnie zaczyna wyrządzać dotkliwe szkody. W wielu przypadkach zwierzę to powoduje spustoszenie w drzewostanach ścinając cenne drzewa, powodują również podtapianie drzewostanów, zalewanie łąk, niszczenie obwałowań stawów rybnych, wałów rzek, nasypów drogowych oraz kolejowych. W związku z tym od kilku lat narasta konflikt na linii bóbr – człowiek.

 

Gatunek ten objęty jest ochroną częściową tzn., że przy przegęszczeniu możliwy jest jego odstrzał lub odłów i takie działania są podejmowane na terenie powiatu strzelecko – drezdeneckiego.           

W związku z tym w Nadleśnictwie Smolarz w dniu 22 maja br. roku odbyło się spotkanie podsumowujące okres łowczy bobra w sezonie 2014/2015.

 

W obradach udział wzięli m. in.  Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele: Wojewody Lubuskiego, Zarządu Okręgowego PZŁ w Gorzowie Wlkp., Stowarzyszenia „Jarząbek", Nadleśnictwa Smolarz oraz lokalnych Kół Łowieckich.

Poruszono następujące tematy:

  1.  Ochrona zwierząt prawnie chronionych w aspekcie strat jakie stanowią w środowisku naturalnym człowieka.
  2.  Zagrożenia wynikające z wciągnięcia bobra na listę zwierząt łownych.
  3.  Realizacja przepisów prawnych w zakresie odszkodowań za zniszczenia oraz wydawania Decyzji na odstrzał redukcyjny bobra.
  4.  Program odbudowy zwierzyny drobnej w łowiskach na terenie powiatu strzelecko – drezdeneckiego.
  5.  Omówiono poziom szkód od bobrów w Nadleśnictwie Smolarz.

 

           Na zakończenie rozgorzała gorąca dyskusja, którą można podsumować tak, że bóbr powinien być objęty ochroną, aby nie powtórzyć sytuacji sprzed 40 lat,  kiedy to gatunek ten był zagrożony wyginięciem. Z uwagi jednak na dużą ekspansję oraz brak naturalnych wrogów trzeba kontrolować jego liczebność, aby przy minimalizacji szkód zapewnić stabilność gatunku.