Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY - uczniowie sprzątali las

W piątek 20.09.2019 r. 80 uczniów miejscowych szkół, uzbrojonych w worki i rękawice walczyło ze śmieciami w lesie w okolicach Drezdenka, Zagórza i Drawin. Sprzątanie było częścią akcji #sprzątaMY pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W akcji uczestniczyli uczniowie Szkoły podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku i Szkoły Podstawowej w Drawinach. Porządkowali między innymi brzegi Jeziora Łubowo i las w środku wsi Drawiny. Zebrali kilkadziesiąt worków śmieci. Najważniejsze jednak, że przekonali się, ile wysiłku wymaga posprzątanie niefrasobliwie porzuconych to tu, to tam śmieci. Wysiłku, który leśnicy i pracownicy zakładów usług leśnych mogliby poświęcić na inne zadania. Gdyby nie ludzka bezmyślność, to czas i środki przeznaczone na zbieranie śmieci, mogłyby zostać przeznaczone na inne cele, służące społeczeństwu lub środowisku leśnemu.

Śmieci są nie tylko problemem estetycznym, pogarszającym warunki wypoczynku w lesie. Są też śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Porzucone butelki, puszki czy kartony po napojach często pełne są martwych chrząszczy, małych ssaków płazów i gadów, które zwabione zapachem wpadają do nich i nie są w stanie się już wydostać. Opakowania po środkach chemicznych, urządzenia elektroniczne i elementy samochodów są źródłem substancji zanieczyszczających glebę i wodę.

Jedna tego typu akcja nie sprawi, że w lasach będzie czysto. O porządek musimy dbać wszyscy na co dzień. Jak? Po pierwsze – nie śmiecąc. Śmieci w lesie nie biorą się znikąd. Wciąż nie brakuje osób, które wybierając się do lasu z napojem lub przekąską, porzucają puste opakowanie, albo traktują las jako wysypisko odpadów po remoncie lub wielkich porządkach w domu. Po drugie – sprzątając. Jeśli mamy, taką możliwość, możemy zebrać zauważone śmieci i np. wrzucić do kosza na miejscu postoju lub zabrać ze sobą.

Opracował: Tomasz Jerczyński